
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.5 mm |
| Width | 7.6 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 2.35 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Contains Lead |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Features | PGA |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | SPI |
| Min Input Voltage | 1 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 1 mW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Power Dissipation | 6.5 mW |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Bits | 16 |
| Input capacitance | 10 pF |
| Number of Inputs | 2 |
| Supply Type | Single |
| Max Input Voltage | 3.5 V |
| Sampling Rate | 500 sps |
| Number of Converters | 1 |
| Nominal Supply Current | 1.3 mA |
| Number of Analog Inputs | 2 |
| Resolution | 2 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 116 dB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago) |
| Configuration | MUX-PGA-ADC |
| Input Type | Differential |
| Interface Type(Data Interface) | SPI, DSP |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 3.3 V, 5 V |
| Max Digital Supply Voltage | 3.3 V, 5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Core Architecture(core/core processor) | Sigma-Delta |
| Reference Type | External |
Stock: 140
Distributors
pcbx
Unit Price$9.52301
Ext.Price$9.52301
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $9.52301 | $9.52301 |
| 10 | $7.53397 | $75.33970 |
| 25 | $7.24093 | $181.02325 |
| 50 | $6.95929 | $347.96450 |
| 100 | $6.68860 | $668.86000 |
| 300 | $6.42844 | $1928.53200 |
| 500 | $6.17840 | $3089.20000 |
| 1000 | $5.93804 | $5938.04000 |
